افزایش حجم شیر مادر با این راهکارها
loading...

وبلاگ تفریحی و سرگرمی

فال و تعبیر خواب | کودک و والدین | ازدواج و زناشویی | بیوگرافی

بازدید : 18 شنبه 11 آذر 1396 زمان : 17:37

افزایش حجم شیر مادر با این راهکارها

شیر مادر
شیر مادر

شیر مادر

شیر مادر
حجم شیر مادر رابطه ی مستقیمی با تکرر شیردهی دارد و تغذیه مکرر نوزاد با شیر مادر موجب تولید شیر بیشتر می شود.

افزایش حجم شیر مادر با این راهکارها

شیر مادر
نیاز مادر شیرده حدود 500 کیلوکالری بیش از دوران قبل از بارداری افزایش پیدا می کند. برای تأمین این مقدار کالری علاوه بر مصرف مواد غذایی مقوی شامل انواع چربی ها و پروتئین , از چربی های ذخیره شده در بدن مادر در دوران بارداری نیز استفاده می شود و دریافت کالری ناکافی موجب کاهش تولید شیر می شود.

شیر مادر
تعدادی از گیاهان ومواد غذایی با مکانیسم های مختلف و از طریق تحریک غدد تولید شیر باعث افزایش شیر مادران می شوند , كه به شرح زیر میباشند گیاهانی مانند ریحان , بادام زمینی , ترخون , زیره و رازیانه معطر خاصیت ضد نفخ داشته و با ورود به شیر مادر از دل درد کودک جلوگیری می کنند.

شیر مادر
ریحان جزء گیاهان معطر و دارای خاصیت ضد نفخ برای مادر و کودکان است و رازیانه نیز همانند ریحان دارای همان خاصیت به اضافه دارای هورمون های گیاهی میباشد که از طریق تحریک با غدد مترشحه شیر باعث افزایش شیر مادران شیرده می شود.

شیر مادر
سیاه دانه نیز با خاصیت ضد درد , ضد سرطان , هضم کننده غذا , کاهش دهنده پرفشاری خون باعث افزایش شیر مادران می شود و مصرف روزانه 2 گرم سیاه دانه بلامانع میباشد که بهتر است دانه ها له تا اثر آن ها بیشتر شود. تا حالا عوارض جانبی از سیاه دانه مشاهده نشده و مصرف آن در دوران بارداری توصیه می شود.

شیر مادر
مجموعه مواد غذایی موجود در اسفناج برای زیاد کردن شیر بانوان کاملا موثر است.

شیر مادر
مصرف دم کرده گل بابونه در افزایش شیر بانوان موثر است.

خوردن تخم ترب به اندازه 2 گرم در شبانه روز باعث زیاد کردن شیر میگردد

مصرف شوید و تخم شوید اثر آرام بخش در ناراحتی های عصبی داشته و افزاینده شیر بانوان است.

خوردن لوبیا پخته , به صورت های غذایی زیاد کننده ی شیر بانوان است.

آب هندوانه زیاد کننده شیر بانوان شیرده می باشد.

گندم را بو دهند با دانه های کنجد و نبات , قاووت نموده میل کنند.

آب گوشت تهیه نموده که دارای نخود و لوبیا باشد و مقدار 200 گرم سركه شیره در آن مخلوط نموده میل کنند.

خوردن کاهو با سرکه شیره در افزایش شیر نافع است.

خوردن گرمک موجب افزایش شیر است.

ماءالشعیر را با شربت نیلوفر میل نمایند.

خوردن سیب ترشی شیر مادران را زیاد میکند

خوردن ماش پخته زیاد کننده ی شیر است.

خوردن آب هویج برای افزایش شیر مفید است.

قسمت دوم- تناسب اندام در دوران شیردهی ومواد غذایی كه مادران شیرده از خوردن آن بایستی اجتناب نمایند
کاهش وزن بعد از زایمان باید تدریجی صورت گیرد تا بر مقدار شیر مادر تاثیر نگذارد .

لازم به ذکر میباشد که شیردهی خود سبب کاهش تدریجی وزن مادر میگردد , با این شرط که مواد مغذی لازم با مصرف مواد غذایی مناسب برای مادر تامین شود .

کاهش وزن در دوران شـیردهی باید بیشـتر متکی بر افزایش تحرک و انجام فعالیت های بدنی باشد تا کم خوری و محدود کردن رژیم غذایی.

وزن گــیری مناسب شیرخوار در طول دوران شیرخوارگی بخصوص 6 ماه اول نشان دهنده کافی بودن مقدار شیر مادر می باشد و مادر با اطمینان از کافی بودن شیرخود می تواند کمتر از 450 گرم در هفته کاهش وزن داشته باشد.

مادر شیرده حتی اگر مبتلا به سوء تغذیه باشد می تواند شیر تولید کند اما باید توجه داشت که در چنین شرایطی ذخایر غذایی بدن مادر صرف تولید شیر میگردد و در نتیجه مادر به دلیل تخلیه ذخایر بدنی خود و احساس ضعف , خستگی و بی حوصلگی توان مراقبت از کودک را نخواهد داشت. بنابراین تغذیه مناسب مادر در دوره شیردهی برای پیشگیری از سوء تغذیه او که هم سلامت مادر را به خطر می اندازد و هم در مراقبت از کودک اختلال ایجاد میکند حائز اهمیت است

در صورت تغذیه نادرست و ناکافی در دوران شیردهی , مادر بیش از شیرخوار متضرر میگردد و با عوارضی به مثابه پوکی استخوان , مشکلات دندانی , کم خونی و ….. مواجه خواهد گردید. .

اگـر چـه ورزش مـنـظـم و در حد متعادل در زنانی که قبل از بارداری از نظر جسمانی متناسب بوده اند مانعی در برابر شیردهی نیست اما گاهی دیده شده بعد از فعالیت بدنی شدید و ورزش مادر شیرده , به دلیل ورود اسید لاکتیک به شیر , طعم تلخ در شیر ایجاد میگردد و شیرخوار از خوردن شیر امتناع میکند . بنابراین 5/1 ساعت بعد از ورزش اقدام به شیردهی نمایید.

مادران در دوران شیر دادن چه غذاهایی رانباید بخورند؟
در بعضی از مادران شیرده,با مصرف غذاهایی مانند گوجه فرنگی,توت فرنگی,پیاز ,سیر ,سبزیجات خام ,انواع کلم,ادویه جات و چاشنی ها,مشکلات گوارشی یا شلی مدفوع,مخصوصا"در ماههای اول تولد در کودک ایجاد میکند و ممکن است شیر آنها بوی آن ماده غذایی را بدهد.وحتی میوه هایی مانند زرد الو والو و خوردن بیش از حد بعضی میوه ها مانند هندوانه و هلو ممکن است باعث ایجاد گاز در روده ودردهای شکمی کودک گردد.

قسمت سوم – تغذیه صحیح در دوران شیردهی و میزان افزایش نیاز به موادغذایی در دوران شیردهی
مادرانی كه به فرزندان خود شیر میدهند روزانه 700تا850 میلی لیتر شیر تولید می نما یند كه محتوی330 میلی گرم كلسیم بازاء هر لیتر می باشد كه برای تولید آن حداقل باید 500 كا لری علاوه بر نیاز رایج یك خانم میانسال انرژی مصرف نمایید . تغذیه مناسب برای مادر و فرزند نامبرده اهمیت متمایزی دارد .

مصرف آب خود را روزانه افزایش دهید ( حدود یك لیتر روزانه ) تا به حد 5/2 تا 3 لیتر روزانه برسد . مادران شیرده در ساعاتی از روز زمان شیردهی احساس تشنگی بیشتری دارند چون آب مصرفی آنها وارد شیر میگردد . لازم به ذکر است تولید شیر مادر بستگی به مقدار مصرف مایعات ندارد به عبارت دیگر افزایش مصرف مایعات سبب افزایش تولید شیرنمی شود .

درطی دوران شیردهی نیاز به انرژی و مواد مغذی بیش از دوران بارداری و حدود 500 كیلو كالری می باشد .كه با افزودن دو واحد از گروه غلات , دو واحد از گروه میوه جات , یك واحد لبنیات , یك واحد گوشت یا حبوبات , یك واحد سبزیجات به رژیم غذایی روزانه مادر می توان این افزایش نیاز را برآورد نمود. در این دوران نیاز به مایعات نیز افزایش می یابد ولی باید توجه نمود كه مصرف بیش از اندازه مایعات سبب افزایش تولید شیر نخواهد شد.

از نظر ویتامینها , غذای مادر شیرده باید حاوی مقادیر زیادی مواد مغذی باشد. مقدار ویتامین موجود در شیر مادر عمدتا" انعکاسی از مقدار ویتامین مصرفی مادر است .

از نظر املاح معدنی , برخی از این مواد مانند کلسیم , فسفر , آهن و روی بدون دخالت تغذیه مادر , از ذخایر بدن او در شیر وارد می شوند. اما مقدار برخی املاح به مثابه ید در شیرمادر ارتباط مستقیمی با تغذیه او دارد. توصیه میگردد مادران شیرده به مثابه دوران بارداری از نمک یددار تصفیه شده به مقدار کافی و با شرایط نگهداری مناسب استفاده کنند یعنی با نگهداری نمک یددار در ظروف در بسته و دور از نور ید موجود در نمک را حفظ کنند . همچنین توصیه میگردد جهت پایدار ماندن ید در غذاها , نمک در انتهای پخت به غذا اضافه شود .

نظرات این مطلب

تعداد صفحات : 1

درباره ما
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آرشیو
  خبر نامه


  معرفی وبلاگ به یک دوست


  ایمیل شما :

  ایمیل دوست شما :  چت باکس
  captcha


  پیوندهای روزانه
  آمار سایت
 • کل مطالب : 22
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 0
 • بازدید امروز : 47
 • باردید دیروز : 10
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 156
 • بازدید ماه : 319
 • بازدید سال : 412
 • بازدید کلی : 993
 • آخرین نظرات
  کدهای اختصاصی