جرایم خشن چاقویی که دسته‌ خودش را می‌برد!
loading...

وبلاگ تفریحی و سرگرمی

فال و تعبیر خواب | کودک و والدین | ازدواج و زناشویی | بیوگرافی

بازدید : 20 پنجشنبه 2 آذر 1396 زمان : 15:36

جرایم خشن چاقویی که دسته‌ خودش را می‌برد!

جرایم خشن
موضوعی که از افزایش خشونت در زنان حکایت دارد و معصومه ابتکار , معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده نیز چند روز پیش در باره آن گفت: پیمایش ها نشان می دهد , تمایل به خشونت در دختران رو به افزایش و لازمه پیشگیری از آن , ارائه آموزش های مناسب است - جرایم خشن چاقویی که دسته‌ خودش را می‌برد!
بازدید : 116 نفر

موضوعی که از افزایش خشونت در زنان حکایت دارد و معصومه ابتکار , معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده نیز چند روز پیش در باره آن گفت: پیمایش ها نشان می دهد , تمایل به خشونت در دختران رو به افزایش و لازمه پیشگیری از آن , ارائه آموزش های مناسب است. به گفته کارشناسان , رایج ترین جرم زنان , جرایم جنسی است و جرایم خشن آنها نیز در سیری صعودی قرار گرفته است. تعدادی از آنها نیز همچنان کلاهبرداری , پولشویی یا سرقت را برگزیده می کنند. انتقام نیز مهم ترین انگیزه در جنایت های زنانه است. ریشه بسیاری از این جرایم در عدم پشتیبانی عاطفی و اقتصادی از زنان و احترام جایگاه آنها نهفته است. جام جم در گفت وگو با حشمت الله توکلی , قاضی دادگاه کیفری یک استان تهران , محمدحسین شاملو , بازپرس سابق ویژه قتل تهران و حقوقدان , حسن اعلایی اصل ثمرین , بازپرس جنایی کرج و محسن مدیر روستا , بازپرس ویژه قتل تهران به بررسی روند صعودی جرایم خشن زنان و ریشه های آن پرداخته میباشد که در ادامه می خوانید.

گرایش زنان آسیب دیده به ارتکاب جرم

قاضی محسن مدیرروستا

بازپرس دادسرای جنایی تهران

زنان در گذشته بیشتر در خانه و مشغول امور خانه داری و تربیت فرزندان بودند. با تغییر در بافت جامعه و ورود شبکه های اجتماعی به خانه , حضور زنان در اجتماع بیشتر شد و این حضور به صورت فیزیکی و مجازی بود.

زنان خانه دار از طریق شبکه های اجتماعی با محیط بیرون از خانه و افراد مختلف آشنا می شدند در حالی که شاید تا دیروز هیچ شناختی نسبت به آنها نداشتند.

هرچند مردها نیز از این فضا استفاده می کنند , اما زنان در این فضا بیشتر مورد آسیب قرار می گیرند. بنیان خانواده , کوچک ترین اجتماع میباشد که می تواند براثر یک اشتباه به فروپاشی کشیده شود. اگر کانون خانواده آسیب ببیند و میان زوجهای اختلاف به وجود آید , باعث میگردد , درگیری میان آنها شدت بگیرد و دو طرف نسبت به رفتار یکدیگر جبهه بگیرند و واکنش تندی از خود بروز دهند. همین مساله باعث میگردد , زنان آسیب بیشتری پیدا کنند و به سمت ارتکاب انواع جرایم گام بردارند. به طور مثال , زنی که متوجه خیانت شوهرش و ارتباط پنهانی او با زن غریبه ای میگردد , شاید نتواند مشکل به وجود آمده در خانواده اش را حل کند و یکباره و بدون منطق دست به جنایتی تلخ می زند و اعضای خانواده اش را به قتل می رساند. در پرونده ای , زنی به خاطر این که مورد خشونت از سوی شوهر معتادش قرار می گرفت , او را با ضربه های چاقو کشته بود تا از نامبرده انتقام بگیرد. مشکلات اقتصادی خانواده نیز می تواند باعث شود که زن برای این که این شرایط را از بین ببرد , دست به سرقت بزند و مال فردی را بدزدد تا با فروش آن , هزینه زندگی اش را تامین کند. در سال های قبل , زنان به تنهایی زندگی نمی کردند , اما در سال های اخیر میبینیم که زنان جوان از خانواده هایشان جدا شده و زندگی مستقلی را در پیش گرفته اند. آنها که شرایط اقتصادی مناسب یا کاردارند , می توانند به تنهایی به زندگی خود ادامه دهند , اما گاهی فردی که مستقل میگردد , کاری ندارد و دچار مشکلات مالی میگردد بنابراین دست به جرایم مختلف می زند.

گاهی گرایش زنان به اعتیاد باعث میگردد , آنها دست به جرایمی مانند سرقت و جیب بری برای تامین هزینه زندگی و خرید مواد مخدر بزنند. اعتیاد همسر و ازدواج اجباری نیز می تواند زنان را به سمت جرایم مختلف از سرقت گرفته تا جنایت سوق دهد. در پرونده ای , زنی چون با مردی که دلخواهش نبود و به اجبار با او ازدواج کرده بود , به قصد انتقام با اجیر کردن مرد مورد علاقه اش که با او ارتباط پنهانی داشت , نقشه اسیدپاشی روی یکی از اعضای خانواده شوهر خود را به اجرا گذاشته بود.

زنان اکثر به قصد انتقام مرتکب قتل می شوند که انگیزه انتقامجویانه آنها برای ارتکاب جنایت متفاوت است. گاهی آنها از ترس بزه یا خیانتی که انجام داده اند و برای فاش نشدن آن , دست به جرایمی چون جنایت می زنند. در پرونده ای , زنی با همدستی یکی از اقوام شوهرش , همسرش و فرد دیگری را به قتل رسانده بود چون می ترسید اگر زنده بمانند , هویت او و همدستش را فاش و از آنها شکایت کنند بنابراین به خاطر ترس از لو رفتن هویتشان به جنایت دست زده بودند. جرایم خشن مختص مردها نیست و گاهی در میان زن ها هم ارتکاب جرایم خشن دیده میگردد ممکن است یک زن در جرمی مثل قتل و آدم ربایی شرکت داشته باشد. زنان زمانی دست به انتقام خونین می زنند که از فرد مورد نظرشان نفرت داشته باشند. بنابراین زمانی که فرد مورد نظر را به قتل می رسانند , به خاطر احساس تنفری که نسبت به او دارند , جسد را بعد از جنایت مثله می کنند. گاهی جنایتی که مرتکب می شوند , ناشی از خشونتی میباشد که به آنها اعمال شده است. گاه زنان به خاطر مصرف مواد مخدر و اثرات ناشی از آن مرتکب جرم می شوند. زنان زمانی که در فضای مجازی حضور می یابند , اکثر قربانیان جرایم این فضای مجازی می شوند. گاهی نیز دیده می شود که زنان با سوءاستفاده از فضای مجازی مردها را فریب میدهند و بعد از اغفال , اقدام به کلاهبرداری و اخاذی از آنها می کنند. شبکه های مجازی به شمشیر دو لبه می ماند. درست میباشد که می تواند باعث شود , فرد از یک تکنولوژی نوین و کاربرد آن بهره لازم را ببرد , اما می تواند بستر برخی جرایم شود که زنان در آن درگیر می شوند. یکی از این مشکلات که می تواند برای زنان در فضای مجازی رخ دهد , بحث روابط نامتعارف آنها با مردان غریبه از طریق فضای مجازی میباشد که می تواند برای آنها و خانواده هایشان باعث بروز خطرات و مشکلات متعدد شود. هر چه افراد حاضر در یک خانواده روابط بهتری با هم داشته باشند و صادقانه با هم گفت وگو کنند اختلاف هایشان کاهش می یابد. همچنین زن گرایش کمتری به بزهکاری و ارتکاب جرایم خرد و کلان خواهد داشت.

نیاز به احترام خانواده

حشمت آلله توکلی

قاضی دادگاه کیفری

هرچند زنان مجرم , روحیه جسورتر و مردانه تری دارند , اما در بررسی تفاوت آماری و ماهیتی جرایم آنها نسبت به مردان باید به ساختار فیزیکی و قواعد اجتماعی توجه کرد. این دو مقوله باعث ایجاد تفاوت رفتاری در فرد میگردد و تاثیر فراوانی در ارتکاب جرم دارد. مثلا زنان برخلاف مردان , کمتر مرتکب جرایم خشن می شوند یا احساس نیاز به کسب درآمد و منافع مادی به دلیل عدم پشتیبانی از سوی خانواده یا شریک زندگی , آنها را به ارتکاب جرایم علیه اموال مانند صدور چک بلامحل یا کلاهبرداری سوق می دهد. در سال های اخیر , زنان در پرونده های خشن نیز نقش داشته اند. قتل , بارزترین جرم خشن میباشد که بیشتر به دلیل خیانت شوهر یا انحراف اخلاقی زن رخ می دهد. البته در برخی جرایم مانند قاچاق مواد مخدر نیز می توان زنان قاتل را دید , اما این مورد به دلیل ساختار این جرم , استثناست. حضور زنان در جرایم سازمان یافته و باندی نیز معمولا به این دلیل میباشد که سرکرده ها , احتمال کمتری به دستگیری این زنان میدهند

عمده دلیل ارتکاب جرم از سوی زنان به تخریب نهاد خانواده , اوضاع نابسامان اقتصادی , بیکاری , اعتیاد و فقر برمی گردد که باعث سقوط اخلاقی جامعه شده است. وقتی معیارهای اخلاقی خانواده تنزل پیدا کند , افراد دچار انحطاط اخلاقی می شوند و در پی آن تمام ارکان جامعه آسیب می خورد. تامین نشدن خانواده ها , به خلأ عاطفی , مادی و... منجر میگردد و زمینه های ارتکاب جرم را فراهم میکند همچنین نباید از تاثیر توزیع نامناسب ثروت , امکانات جامعه و اختلافات طبقاتی در بروز جرایم غافل شد.

برای جلوگیری از ورود زنان به جرم باید همه نهادهای مسئول از جمله سازمان تامین اجتماعی , وزارت فرهنگ و ارشاد , سازمان تبلیغات , بخش های فرهنگی شهرداری ها , نهادهای پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه و نیروی انتظامی وارد عمل شوند و با احترام نهاد خانواده , آموزش اصولی به فرزندان و ایجاد بسترهای شغلی مناسب , راه را بر افزایش جرایم بست.

آموزش های لازم برای کاهش جرایم زنان

قاضی حسن علایی اصل ثمرین

بازپرس جنایی دادسرای کرج

از گذشته , زنان در ارتکاب برخی جرایم نقش داشتند یا به قولی رد پای آنها در بعضی جرایم دیده می شد. اگر سرقتی صورت می گرفت , آنها همراه سارقان در محل حاضر می شدند تا پلیس شک نکند , اما اکنون خودشان ماهرانه نقشه می کشند و آن را اجرا می کنند. آنها با ترفندی مانند مستاجر و پرستار وارد خانه سوژه هایشان می شوند و خیلی صبور و خونسرد در کمین می نشینند. زمانی که اطمینان قربانیان را جلب کردند , کلید خانه آنها را در فرصتی مناسب به دست آورده و بعد از آن که صاحبخانه مکان را ترک میکند , سرقت را انجام میدهند

درآمد پایین , به عهده گرفتن مسئولیت وسرپرستی خانواده به دلیل طلاق , پایین بودن سطح آموزش ومهارت های شغلی , مشکلات ناشی از نداشتن مسکن , نبود شغل و منبع درآمد ثابت , همگی تکه های پازلی میباشد که در کنار یکدیگر زمینه وقوع جرم در میان زنان را فراهم میکند بنابراین مشکلات اقتصادی و ناتوانی در تامین نیازهای اولیه باعث شده , برخی زنان هم وارد حوزه جرایمی شوند که تا حالا مردانه بوده است , اما آنچه اهمیت دارد , زنگ خطری میباشد که ازسوی پلیس و کارشناسان به صدا درآمده است. آنها معتقد هستند که باید جدی تر به این موضوع نگاه کرد و این موضوع را بجد مورد آسیب شناسی قرار داد , چرا که زنان ستون و پایه بنیان خانواده هستند و این خانواده بوده که سازنده جامعه است. در تیپ شناسی مجرمان تا حالا سه ویژگی مرد , جوان و مجرد بودن نسبت به سایر ویژگی ها پررنگ تر و شاخص تر بود , اما در سال های اخیر شاهد شکل دیگری از تیپ شناسی مجرمان هستیم که شامل زن و متأهل بودن است. سرقت تنها جرمی نیست که زنان در اجرای حرفه ای آن به مردان رسیده اند. روزگاری زنان در نقش پوشش برای قاچاق مواد مخدر بودند و داخل خودروها می نشستند تا پلیس با دیدن آنها به خودروی حمل مواد مشکوک نشود , اما حالا گرداننده باند شده و مافیایی برای خود تشکیل داده اند.

درست مانند دو زن جوانی که چندی پیش در یکی از استان های غربی کشور در حالی بازداشت شده بودندکه محموله مواد مخدر حمل می کردند. زنان شاید تا دیروز تنها در نقش معاونان و دستیارانی برای اجرای یک نقشه قتل بودند ولی حالا خودشان مباشر و اجراکنندگان قتل هستند. این جنایات را خیلی حرفه ای تر , زیرکانه تر و حتی با قساوت بیشتری انجام میدهند گاهی اوقات برای از بین بردن آثار جنایاتی که مرتکب می شوند , کارهایی چون دفن جسد و سوزاندن آن را انجام میدهند به طور مثال در پرونده ای که رسانه ها به آن پرداخته بودند , دختر و مادری پدرشان را به قتل رساندند و یک شبانه روز با جسد او زندگی کردند یا در پرونده ای دیگر , زنی بعد از قتل همسر صیغه ای خود برای آن که پلیس هویت مقتول را شناسایی نکند , صورت قربانی را سوزاند.

زنان برای سرقت از طلافروشی ها مانند مردان اسلحه به دست نمی گیرند که بگویند دست ها بالا و طلاها را داخل کیسه بریزند و اقدام به تیراندازی کنند. آنها خیلی زیرکانه وارد طلافروشی می شوند و با ترفندی بسیار ماهرانه مقدار زیادی طلا را به سرقت می برند , طوری که طلافروش متوجه نمی شود و فقط با بازبینی دوربین های مداربسته می توان پی به سرقت آنها برد. گاهی دیده میگردد که برخی زنان نه بدسرپرست و بی سرپرست هستند و نه مشکل خاصی دارند , اما به دلیل بلندپروازی و چشم و هم چشمی سرقت هایی را بویژه در مهمانی ها انجام میدهند این افراد به دنبال دیده شدن هستند و معمولا به دلیل عقده های روانی در کودکی به آنچه دارند , قانع نیستند و به چنین جرایمی در بزرگسالی دست می زنند. گاهی نیز با زنانی روبه رو می شویم که چند بار به زندان رفته و هر بار بعد از آزادی مرتکب جرایم سنگین تری شده اند. این دسته از زنان معمولا به دلیل نیاز مالی شدید و امرار معاش دست به ارتکاب جرم می زنند. زنان بدسرپرست بیشتر از زنان بی سرپرست مرتکب جرایمی به مثابه سرقت می شوند , ابتدا با سرقت های خرد شروع می کنند و با دیگر جرایم ادامه میدهند در مورد بزهکاران مانند زنان که می توانند دچار مشکلات روحی , روانی و مالی باشند , باید با استفاده از مکانیسم های کنترل اجتماعی و تدابیر اصلاحی جایگزین مجازات , ازاین افراد در فرآیند جامعه پذیری به گونه ای استفاد کرد تا ضمن این که در معرض انواع آموزش های سالم برای بازگشت دوباره به سمت زندگی و جامعه قرار می گیرند , حمایت بشوند. بسیاری از جرایم در اثر ناآگاهی , فقر تربیتی و فرهنگی , کنجکاوی و عصبانیت ناگهانی اتفاق می افتد که همه ما دچار آن می شویم.

آموزش لازم برای زنان در زندگی شان باعث میگردد , به سمت و سوی جرم و حتی تکرار آن نروند . باید بنیان خانواده را سامان دهیم و سواد اجتماعی افزایش یابد. بانوان جامعه اسلامی باید با اثرپذیری از الگوهای دینی , در تحکیم و تکامل بنیان خانواده و جامعه تلاش کنند؛ زیرا زنان , رکن اصلی خانواده اند و از جایگاه ویژه ای برخوردارند و همین امر باعث میگردد , زمانی که به مسائل اخلاقی وخانوادگی پایبند باشند , گرفتار بزهکاری و جرایم نشوند.

جرایم جنسی , شایع ترین جرم زنان

محمدحسین شاملو

کارشناس حقوقی , بازپرس سابق جنایی

مرور پرونده های جنایی , افزایش جرایم زنان را در سال های اخیر نشان می دهد. شایع ترین این جرایم , موارد جنسی است و جرایم مرتبط با منافی عفت نیز در صدر بیشترین تعداد آن قرار دارد. ردپای زنان در جرایمی مانند کلاهبرداری و پولشویی نیز دیده میگردد در پرونده های متعدد دیده شده زنان , مبالغ کلاهبرداری شده را بشکل خرید طلا یا سکه تبدیل به پول کرده اند. از سوی دیگر , زنان جرایم خشن مانند قتل نیز مرتکب می شوند و سرنوشت خود را با طناب دار گره می زنند. البته آنها معمولا مستقیما در این جرایم وارد نمی شوند و بیشتر نقش معاون را بازی می کنند. انگیزه بسیاری از آنها نیز به مسائل اخلاقی و اختلافات خانوادگی با شوهرانشان برمی گردد. این موضوع نیز دو طرف دارد. ممکن است خود زن دچار انحراف اخلاقی شده باشد که در این شرایط , نقشه می کشد با همدستی مرد غریبه یا افراد دیگر , شوهرش را بکشد یا در موارد محدودتر , خودش به تنهایی وارد عمل میگردد

در شرایط برعکس ممکن است زن با تصور خیانت همسرش , دست خود یا دیگری را به خون آلوده کند. مثلا چندی پیش , زنی به شوهرش بدبین شد و با همدستی برادرش , او را با استفاده از اسلحه کشت و سپس برای گمراه کردن پلیس , فردی بی گناه را به صحنه جرم کشاند تا همه چیز را گردن او بیندازد. سرنوشت این پرونده با اعتراف متهمان به قتل در مسیر تازه ای افتاده است. از طرفی , زنان از خشونت به مراتب کمتری نسبت به مردان در قتل ها استفاده می کنند و اکثر وارد درگیری فیزیکی نمی شوند؛ اگر خودشان مباشر باشند , در وهله اول از سم و سپس اسلحه استفاده می کنند , اما اگر نقش معاون را داشته باشند امکان وقوع خشونت افسارگسیخته وجود دارد چون زن , خودش مستقیم وارد نشده و درگیری بین مردان است. نگاه به زندگی مجرمان زن نشان می دهد , بیشتر آنها از نظر اجتماعی صدمه دیده اند و از آسیب اعتیاد و طلاق رنج می برند. عدم بهره مندی از حمایت خانواده و مشکلات معیشتی و اقتصادی نیز باعث شده , به سمت شایع ترین جرم یعنی جرم جنسی سوق پیدا کنند. برخی زنان به دلیل زندگی در خانواده های مجرم مجبور به انجام خلاف می شوند. مثلا شوهر سارق یا کلاهبردار است و زن را مجبور به ارتکاب جرم میکند

راه پیشگیری نیز در حمایت اززنان , بخصوص زنان بی سرپرست و خودسرپرست نهفته است. این افراد باید تحت پوشش اجتماعی قرار بگیرند و از نظر اقتصادی حمایت شوند. در این صورت می توان به کاهش آمار جرایم جنسی امیدوار بود. مجرمان زن بعد از دستگیری رها می شوند در حالی که حمایت از آنها باید ادامه پیدا کند. تجربه نشان داده , اکرام جایگاه زن , توجه به خواسته های این قشر مهم جامعه و حمایت از آنها , اولین و مهم ترین راه کاهش جرایم آنهاست.

نظرات این مطلب

تعداد صفحات : 1

درباره ما
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آرشیو
  خبر نامه


  معرفی وبلاگ به یک دوست


  ایمیل شما :

  ایمیل دوست شما :  چت باکس
  captcha


  پیوندهای روزانه
  آمار سایت
 • کل مطالب : 22
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 0
 • بازدید امروز : 55
 • باردید دیروز : 10
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 164
 • بازدید ماه : 327
 • بازدید سال : 420
 • بازدید کلی : 1001
 • آخرین نظرات
  کدهای اختصاصی